GINGER BAKER JAZZ CONFUSION (UK/USA)

Ginger_Baker_Jazz_Confusion408

Występ Artysty w dniu 10.07.2014 w Suwałkach nie może być nagrywany, transmitowany i odtwarzany w żądnym systemie/ opcji/ formacie/ formie audio i video.

Ginger Baker Jazz Confussion (UK/USA) zagra podczas Suwałki Blues Festival 2014 w składzie: Ginger Baker – perkusja, Pee Wee Ellis – saksofon (współpracował z Jamesem Brownem, Vanem Morrisonem), Alec Dankworth – kontrabas (współpracował z Dave’em Brubeckiem, Clarkiem Terrym) i Abass Dodoo – instrument perkusyjne.

Znakomity perkusista popularność zdobył dzięki występom w słynnej grupie Cream, w której grał z równie znakomitymi muzykami, Jackiem Brucem oraz Erikiem Claptonem.

Peter Edward Baker, znany pod pseudonimem „Ginger”, członkiem The Cream był dwa lata (1966-68). Po rozpadzie trio perkusista wraz z Claptonem stworzył grupę Blind Faith, której żywot zakończył się po wydaniu jednego albumu. W kolejnych latach Baker uczestniczył i współtworzył kilka projektów, chociażby Hawkwind (prekursor space rock i heavy metalu) i Atomic Rooster (rock progresywny).

Dopiero w połowie lat 80-tych Ginger Baker zdecydował się na solową karierę, ale nie zaprzestał współpracy z różnymi grupami i angażowania się w liczne projekty. W 1994 roku ponownie spotkał się z Jackiem Brucem. Skład zespołu BBM uzupełniał Gary Moore. Grupa szybko została rozwiązana. Od tego momentu Ginger Baker skupił się swoich projektach.

W 2005 roku Baker ponownie spotkał się na scenie z Brucem i Claptonem. Reaktywowana na krótko grupa Cream zagrała serię koncertów w londyńskiej Royal Albert Hall oraz w Madison Square Garden w Nowym Jorku. Kilka lat później Jack Bruce w wywiadzie dla „Rolling Stone” ujawnił, że ma konflikt z Bakerem. „Cieszę się, że mieszkamy w różnych krajach, na różnych kontynentach, ale… zastanawiam się, czy go nie poprosić by się przeprowadził jeszcze dalej ode mnie” – powiedział Bruce.

Obawy Bruce’a mogły być uzasadnione. Podczas jednego z koncertów został bowiem zaatakowany przez Bakera, który na swoim koncie ma wiele różnych wybryków. Rozwody, konflikty z dziećmi, narkotyki, kłopoty finansowe, atak na reżysera swojego filmu biograficznego – to jedna z twarzy perkusisty. Druga, połączona z sercem, to pasja, talent i niezwykła umiejętność łączenia i tworzenia muzyki. W filmie „Uwaga! Mr. Baker” z 2012 roku w reżyserii Jaya Bulgera można zobaczyć oba oblicza. Jedno bez drugiego nie mogłoby bowiem zaistnieć.

To właśnie w dużym stopniu dzięki Bakerowi, a także Keithowi Moonowi, wykreowany został wizerunek perkusisty-showmana. To także ta dwójka spowodowała, że perkusja stała się instrumentem niemal tak ważnym w zespole jak gitara elektryczna.

Baker zasłynął głównie sporymi umiejętnościami technicznymi oraz wizualną atrakcyjnością swojej gry. Nie bał się też eksperymentów i wprowadził do perkusji nieznane wcześniej elementy jak np. drugi bęben basowy.

W 2007 roku „Stylus Magazine” sklasyfikował Gingera Bakera na 16. miejscu na liście 50 najlepszych perkusistów rockowych świata.

Zobacz także: www.gingerbaker.com

Top