Polish Blues Challenge

13 lipca 2024 r. (sobota) godz. 15.30
scena główna w parku Konstytucji 3 Maja, wstęp wolny

Pięć zespołów weźmie udział w Polish Blues Challenge 2025 podczas 17. edycji Suwałki Blues Festival 2024. Polish Blues Challenge 2025 będący przepustką dla wykonawców z Polski do udziału w European Blues Challenge 2025 odbędzie się w dniu 13 lipca 2024 w ramach Suwałki Blues Festival 2024.

Przedstawiciele organizatora kwalifikacji Polish Blues Challenge 2025: Bogdan Topolski – Dyrektor Artystyczna SBF i Jan Chojnacki – Rada Programowa SBF po przesłuchaniu 12 nadesłanych zgłoszeń od zespołów:

 1. JAN JASIŃSKI (Grójec)
 2. PARASOUL BAND (Szczecin)
 3. MOJO (Gdańsk)
 4. SMOKEY AND THE SLIM CATS (Warszawa)
 5. WILD FLAME (Wrocław)
 6. ART BLUES BAND (Radom)
 7. AMIYA (Gdańsk)
 8. PROJECTA (Poznań)
 9. VIA GRA BLUES ELECTRIC BAND (Gdańsk)
 10. ONUS BLUES (Radlin)
 11. TRACKSTONE (Tarnowskie Góry)
 12. BLUES DRAWERS (Poznań)

postanowili zakwalifikować do udziału w Polish Blues Challenge 2025 pięć zespołów:

 1. MOJO
 2. SMOKEY AND THE  SLIM CATS (zespół zrezygnował z udziału z powodów osobistych)
 3. WILD FLAME
 4. AMIYA
 5. PROJECTA

Więcej o zespołach>>>>

Zespoły wystąpią w dniu 13 lipca 2024 r. podczas Polish Blues Challenge 2025 w ramach Suwałki Blues Festival 2024 na scenie głównej w parku Konstytucji 3 Maja. Powalczą o kwalifikację do European Blues Challenge 2025, które odbędą się w miejscowości Split w Chorwacji w dniach 3 – 4 kwietnia 2025 r. oraz nagrodę Grand Prix ufundowaną przez Prezydenta Suwałk Czesława Renkiewicza – statuetkę wraz z nagroda pieniężną. Kolejność występów zespołów zostanie ustalona drogą losowania przed rozpoczęciem przesłuchań.
W czasie kwalifikacji zespoły korzystają tylko i wyłącznie ze sprzętu backline zapewnionego przez Organizatora zgodnie z przesłanym riderem technicznym lub  ustaleniami między zespołem a Organizatorem.
Każdy zespół będzie miał 15 minut na zaprezentowanie się na scenie, w tym wykonanie 2 utworów wraz z montażem technicznym i krótką próbą dźwięku.

Wyboru najlepszego zespołu dokona jury powołane przez Organizatora.

Skład jury:
Bogdan Topolski (Suwałki Blues Festival)
Jan Chojnacki (Radio Nowy Świat, Radio Baobab)
Marzena Lewandowska- Wróblewska (Radio Lublin)
Marcin Kusy (Polskie Radio Program 1)
Andrzej Matysik (kwartalnik „Twój Blues”)
Ryszard Gloger (Radio Poznań)

Organizatorzy

MOJO

Mojo to nowy, 5-osobowy skład z Trójmiasta, grający przyprawiającą o zawrót głowy, wysokoprocentową mieszankę tradycyjnych amerykańskich brzmień z nowoczesną, polską zadziornością. Zespół czerpie inspiracje z rytmów, które królowały niegdyś na najlepszych, dzikich imprezach, tworząc wyjątkowe połączenie między muzykami a publicznością. Mojo łączy ze sobą wpływy muzyki Cajun, Soul’u i Rhythm’n’bluesa – to brzmienia, które trzęsły posadami klubów tanecznych i zadymionych salonów amerykańskiego południa od Memphis po nowy Orlean – z tradycyjnymi akcentami zapożyczonymi między innymi z polskiego folkloru. Hipnotyczny groove, wpadające w ucho riffy i niesamowita chemia między muzykami to przepis na niezapomniany wieczór.

Skład:
Felipe Schrieberg – śpiew
Tomek Kruk – gitara basowa, gitara lap steel
Michał Mantaj – instrumenty klawiszowe, akordeon
Piotr Augustynowicz – gitara
Igor Augustynowicz – perkusja

Więcej;
www.mojozespol.com

 

WILD FLAM

Zespół Wild Flame to projekt muzyczny, który powstał na początku roku 2020. Członkowie zespołu spotkali się pod koniec roku 2019 na scenie wspólnego jam session podczas festiwalu JIMIWAY Blues Festival w Ostrowie Wielkopolskim. Kilka wspólnych dźwięków i decyzja o wspólnym tworzeniu własnej muzyki zapadła szybko. Od pierwszych prób zespół znalazł wspólny bluesowo-soulowy i funkowy język. Wild Flame to mieszanka doświadczenia, kreatywności muzycznej i miłości do prawdziwej muzyki płynącej z serca. Niewątpliwym atutem zespołu jest Adeama Walkowiak, znakomita brytyjska wokalistka mieszkająca we Wrocławiu. Adeama pochodzi z muzycznej rodziny. Jej ojciec osiągnął wielki sukces jako pianista zespołu reggae Third World, a jej matka wspomagała wokalnie takie gwiazdy muzyki, jak Chaka Khan, Whitney Houston czy Gary Moore. Jej talent muzyczny, energia Adeamy zjednują jej liczne grono fanek i fanów. Takie korzenie zdecydowanie pomogły jej doskonalić styl, muzyczny talent i energię, która przyciąga widownię i szerzę fanów. Zespół tworzy własne kompozycje, mające swoje źródło w bluesie, soul i funky z domieszką rocka. W listopadzie 2020 zespół wydał debiutancki album Steel and Fire. Zespół koncertował w Polsce i w Europie m. in. Niemczech, Czechach, Słowacji, Łotwie.

Skład:
Adeama Walkowiak – śpiew
Tomasz Szukalski – gitara basowa
Oskar Kunicki – gitara
Bartosz Mr. Shuffle Niebielecki – perkusja
Sebastian Łobos – instrumenty klawiszowe

Więcej:
www.wildflame.pl
Wild Flame | Facebook

AMIYA

Amiya – to polska bluesowo/soulowa/rockowa piosenkarka, kompozytorka tekstów i muzyki, producentka, artystka i malarka. Dziecko chrzestne legendarnej piosenkarki Brendy Boykin. Obecnie, najlepsza Polska Bluesowa WOKALISTKA Roku 2023. Nagrodzona dwa razy „Bluesem Kalarusem” , polską bluesową nagrodą 2023/2024-Blues Top. Reprezentowała polskiego bluesa w Bratysławie wiosną 2023. Ponadto wylądowała na dziewiątym miejscu w konkursie Interia Muzyka „Pełnia Bluesa”, w kategorii „Płyta roku”, a wraz ze swoim zespołem zakwalifikowała się do finału międzynarodowego festiwalu „Blues Aperitiv /ALIVE” w Czechach 2022/23. Wystąpiła w legendarnym i najstarszym, prestiżowym berlińskim klubie muzycznym „Quasimodo” w lutym 2024. Ponadto na Blues Fama w Białymstoku, w klubie Vertigo i w legendarnym Klubie pod Jaszczurami. Współpracuje z znanymi polskimi top muzykami z sceny bluesowej, m.i. Jan Gałach, Jacek Zając, aktualnie nagrywała wokale na nową płytę Michała Kieleka, obok tak wybitnych nazwisk, jak Sebastian Riedel. Zakwalifikowała się z zespołem na tego roczny festiwal Blues Baltica w Eutin/Niemcy, jak i również wystąpi w tym roku na festiwalu w Czechach Valašské Meziříčí w  i kilku innych festiwalach. Obecnie jest w trakcie promowania swojej autorskiej muzyki, która powstała w stylistyce RootsBlues, Rock, Soul i Funk.

Skład:
Amiya – śpiew
Piotr Augustynowicz – gitara
Hubert Świątek – instrumenty klawiszowe
Michał Górecki – gitara basowa
Adam Zagrodzki – perkusja

Więcej:
www.amiyasart.pl
www.instagram.com/amiyasart/
www.facebook.com/Amiyasart
www.youtube.com/amiyasart

PROJECTA

ProjectA założony został w 2017 roku przez muzyków związanych z wielkopolską i lubuską sceną muzyczną. To zespół bluesowy, którego pozornie oczywista nazwa jest po trosze żartem z makaronizmów, a w rzeczywistości ukrywa kobiecy pierwiastek współzałożycielki zespołu. Także sposób wymowy nie jest oczywisty: ProdżektA. Muzyka zespołu to mieszanka nowoczesnych elektrycznych gitar i korzennych dźwięków harmonijki ustnej, splątana szlachetnym brzmieniem kontrabasu, ukrytym pulsem bębnów i zmysłowym śpiewem rodem z Delty Missisipi. Album „Life Is Good!” wydany nakładem Flower Records, to debiut płytowy zespołu ProjectA.

Skład:
Agnieszka Senk- harmonijka
Zuzanna Babiak – śpiew
Wojciech Pruszyński – organy Hammonda
Piotr Stepek – konrabas
Paweł Nowak – perkusja
Robert Zaleśn y- gitara

Więcej:
www.facebook.com/zespolProjectA
www.instagram.com/zespolprojecta/
https://open.spotify.com/album/1OduJcNft6VFlxtxKg3h0b
https://listen.tidal.com/album/291090281

 

***

Zgłoszenia do POLISH BLUES CHALLENGE 2025

Zapraszamy wszystkie zespoły bluesowe z terenu naszego kraju do przesyłania zgłoszeń do udziału w POLISH BLUES CHALLENGE 2025, które są kwalifikacjami do EUROPEAN BLUES CHALLENGE 2025 w ramach SUWAŁKI BLUES FESTIVAL 2024.

Kwalifikacje wybiorą najlepszego wykonawcę bluesowego z Polski, który będzie reprezentował nasz kraj w ramach European Blues Challenge 2025 w miejscowości Split w Chorwacji. A zwycięzcy oprócz kwalifikacji przyznana zostanie również nagroda: Grand Prix Suwałki Blues Festival – nagroda Prezydenta Miasta Suwałk (statuetka) wraz z nagrodą pieniężną.

Wyboru zespołów do kwalifikacji dokona Rada Programowa Suwałki Blues Festival powołana zarządzeniem Prezydenta Miasta Suwałk na podstawie nadesłanych materiałów muzycznych wraz ze zgłoszeniem. Organizatorem kwalifikacji POLISH BLUES CHALNEGE 2025 jest Suwalski Ośrodek Kultury i Urząd Miejski w Suwałkach.

Termin nadsyłania zgłoszeń – do 13 maja do godz. 12.00. 

Szczegółowe informacje dotyczące zgłoszeń do POLISH BLUES CHELLNEGE 2025 znajdują się w Regulaminie:

REGULAMIN_POLISH BLUES CHALLENGE 2025 format Word (doc)

REGULAMIN_POLISH BLUES CHALLENGE 2025 format PDF

 

Zapraszamy
Organizatorzy

***
Suwałki Blues Festival jest jedynym bluesowym festiwalem w POLSCE, który przeprowadza kwalifikacje POLISH BLUES CHALLENGE i tym samym nominuje POLSKI zespół bluesowy lub POLSKIEGO wykonawcę bluesowego do udziału w EUROPEAN BLUES CHALLENGE. Ubiegłoroczna edycja EUROPEAN BLUES CHALLENGE 2023 została zorganizowana w Chorzowie w dniach 1-3 czerwca. Polskę reprezentował zespół BLUES FIGHTERS – laureat PBC 2023 organizowanego podczas zeszłorocznej edycji SBF 2023. W 2024 roku European Blues Challenge odbyło się w terminie 4 – 6 kwietnia 2024, w miejscowości Braga, w Portugalii. Polskę reprezentował zespół SILESIAN HAMMOND GROUP – zwycięzca kwalifikacji PBC 2024, które miały miejsce w czasie Suwałki Blues Festival 2023.

Materiały archiwalne:

 

Top