Koncert podczas SBF 2024
Piątek, 12.07.2024, godz. 20.30
scena przy Ratuszu, wstęp wolny
Jan Chojnacki przedstawia – VOO VOO & DZIECI BLUESA:
Wokalista i gitarzysta rockowy, poeta, a także osobowość telewizyjna. We wczesnej fazie swojej twórczości określany mianem „barda Krakowa”. Uważany za jednego z najbardziej awangardowych i kontrowersyjnych polskich artystów muzycznych.
Lata 70-te – Młody Maciek nie uczy się, uczęszcza do kilku szkół podstawowych, powtarza szóstą klasę. Potem była jeszcze zawodówka (ślusarz-spawacz – ukończona w więzieniu) i liceum zawodowe o specjalności obróbka skrawaniem. Oczywiście nieukończone. Odnotować należy, że była to szkoła sportowa i Maleńczuk miał nawet mistrzostwo okręgu w skoku przez płotki. Skakał też wzwyż. Słuchał w tym czasie Led Zeppelin, The Doors, Black Sabath, Hendrixa. Również jazzu.
1981 – odmawia służby wojskowej w jednostce „Zielone Otoki” za co zostaje skazany na dwa lata pozbawienia wolności. Wtedy pierwszy raz można było zobaczyć jego nazwisko na murach. Pisano: „Uwolnić Maleńczuka! Czy Chrystus przyjąłby kartę powołania do wojska?”. Hippisujący wtedy Maleńczuk trafił do więzienia gdzie spędził w sumie półtora roku (4 miesiące w Gdańsku, resztę w Stargardzie Szczecińskim). W więzieniu zaczął grać bluesa przy prasie hydraulicznej.
1983 – Po wyjściu z więzienia postanawia wyjść na ulicę i grać tam na gitarze zarabiając w ten sposób na życie. Gra tam w sumie 7 lat.
1986 – Maciek dołącza do zespołu Püdelsi. Grupa występuję w Jarocinie – utwór „Rege – kocia muzyka” staje się jednym z przebojów festiwalu.
1988 – Ukazuje się pierwsza płyta zespołu Püdelsi, „Bela pupa”. Jednak Maleńczuk wykonuje na niej tylko dwa utwory – resztę śpiewa Kora, wokalistka Maanamu.
1990 – Maleńczuk kończy z graniem na ulicy, choć nie definitywnie. W latach 90-tych można go tam jeszcze spotkać. Postanawia założyć zespół i tak powstaje trio – Homo Twist.
1994 – ukazuje się pierwsza płyta zespołu Homo Twist – „Cały ten seks”. Teksty śpiewane przez Maćka na ulicy zyskują „rockową” oprawę.
1995 – Püdelsi wznawiają działalność. Nagrywają materiał, który ukaże się na dwóch kolejnych płytach zespołu – „Viribus Unitis” (1996) i „Narodziny Zbigniewa” (1997). Materiał na nową płytę nagrywa również Homo Twist.
1996 – ukazuje się płyta Püdelsów oraz Homo Twist zatytułowana… „Homo Twist”.
1997 – kolejna płyta Püdelsów i kolejna płyta Homo Twist – „Moniti Revan” ukazują się w sprzedaży.
1998 – Maleńczuk wydaje pierwszą swoją solową płytę z piosenkami granymi kiedyś na ulicy. Album nosi tytuł „Pan Maleńczuk”.
1999 – Püdelsi wydają „Psychopop” – czwarty już album zespołu.
2000 – odbywa się pożegnalna trasa zespołu Homo Twist na której rejestrowany jest materiał na płytę live. Po zakończeniu koncertów zespół zostaje rozwiązany.
2001 – M.M nagrywa drugą w swoim dorobku solową płytę wykorzystując do tego komputer.
2002 – ukazuje się drugi solowy album Maleńczuka „Ande La More” oraz koncertówka Homo Twist – „Live After Death”.
2003 – Püdelsi wydają „Wolność Słowa”. Album zyskuje status złotej płyty. Maleńczuk zapowiada reaktywację Homo Twist. We wrześniu ukazuje się poemat jego autorstwa zatytułowany „Chamstwo w państwie”. Maciej zostaje jurorem w III edycji programu „Idol”
2004 – Püdelsi wydają składankowy album „Jasna strona”, oraz DVD „Wolność Słowa” z teledyskami zespołu.
2005 – Nastąpiła reaktywacja Homo Twist, zespół wiosną zaczął koncertować a a 31 października ukazała się płyta „Demonologic”. W kwietniu Maciek wydał solowy album zatytułowany „Proste historie”.
2006 – Odbywają się koncerty solowe i Homo Twist. We wrześniu wydana zostaje płyta z muzyką ze spektaklu „Cantigas de Santa Maria”, która osiąga status „złotej”. W listopadzie ukazuje się „Złota kolekcja” Macieja Maleńczuka. W ramach Feliiniady ma miejsce pierwszy występ duetu Maleńczuk – Waglewski
2007 – to obok koncertów solowych udział M.Maleńczuka w dwóch projektach. Pierwszy – 'Yugopolis’, który zgromadził czołowych polskich artystów, wykonujących piosenki słynnej bałkańskiej grupy Parni Valjak. Drugi – 'Koledzy’ – duet Maleńczuka z Waglewskim i wydanie płyty pod tym samym tytułem. Płyta osiągnęła status platynowej. W czerwcu miało też premierę nowe, koncertowe przedsięwzięcie – Psychodancing.
2008 – to rok koncertów 'Psychodancing’-u i 'Homo Twist’, III-go miejsca na Top – Trendy projektu 'Koledzy’ i udziału Macieja w wielu artystycznych wydarzeniach m.in. „Legnica Cantat Superstars”, „Jest dobrze – piosenki niedokończone”, „Maj niezależnych” „Nowe brzmienie Jana Kaczmarka”. Z każdego z tych wydarzeń powstają nagrania płytowe. 21 marca ukazuje się „Matematyk”, druga po reaktywacji płyta zespołu 'Homo Twist’, a 03 listopada pierwsza płyta projektu 'Psychodancing’. Album „Psychodancing” niedługo po premierze osiąga status platynowej płyty.
2009 – 1 kwietnia Maciej zawiesza działalność 'Homo Twist’. 12 maja piosenka „Niewiele Ci mogę dać (na próżno wypłakujesz oczy)” w wykonaniu M.Maleńczuka i 'Psychodancing-u zdobywa I miejsce i nagrodę im. K. Musioła na 46 KFPP w Opolu. 2 listopada ukazuje się drugi album 'Psychodancing’-u „Alchemia piosenki”.
2010 – Podczas Festiwalu Top Trendy odbywa się jubileuszowy koncert z okazji 25 lat na scenie „Pan Maleńczuk – tak to ja”. W 2010 roku Maciej Maleńczuk bierze udział w projekcie „Męskie Granie”, nagrywa płytę z piosenkami „Starszych Panów”. W czerwcu ukazuje się dwupłytowy, koncertowy album „Psychodancing Live”. We wrześniu trzy płyty („Pan Maleńczuk -złota kolekcja”, „Starsi Panowie” i „Live”) osiągają status złotych. Trwają prace nad płytą z piosenkami W. Wysockiego – Maciej bierze udział w koncercie „Włodzimierz Wysocki – spotkanie z legendą”. Rok kończy się brawurowym występem podczas Sylwestra Polsatu.
2011 – 6 maja ma miejsce premiera płyty „Wysocki Maleńczuka” która osiąga status platynowej. Maciej bierze udział
w projekcie Yugopolis 2, a piosenka „Ostatnia nocka” promująca ten album staje się wielkim przebojem.
25 maja 2011 na uroczystości w siedzibie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Maciej Maleńczuk zostaje odznaczony przez ministra Bogdana Zdrojewskiego Brązowym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.
Rok kończy kolejny występ na Sylwestrze Polsatu.
2012 – Chcąc jak sam mówi „trafić pod strzechy” Maciej pojawia się w telewizyjnym serialu „Na dobre i na złe” grając rolę poszkodowanego w wypadku muzyka.
28 maja wychodzi kolejna płyta – tym razem w stylistyce country .”Psychocountry” osiąga status złote j płyty.
W tym samym roku we współpracy z Max Klezmer Band ukazuje się płyta „Hush, hush” – na której Maciej śpiewa piosenki w jidisz.
2013 – Radiowa Trójka wydaje płytę będącą zapisem koncertu w Studiu im. A. Osieckiej z okazji 50 lecia Programu Trzeciego PR w roku 2012.
2014 – To rok zaangażowania w sprawy polityczne . „Vladimir” i „Sługi za szlugi” (Yugopolis) – to ważny w zaistniałej sytuacji politycznej głos Maleńczuka jako patrioty, obrońcy pokoju. 2014 to także rok powrotu do mocnych, obyczajowych tekstów i autorskich kompozycji, które zostają wydane na płycie „Tęczowa swasta”.
Sylwester zorganizowany przez TVN jest ostatnim z licznych koncertów 2014 roku.
Więcej:
www.maciejmalenczuk.pl