TYMKOFF & KAMIŃSKI (PL)

Tymkoff_Kaminski

Marek Tymkoff

Blues-rockowy gitarzysta, wokalista a także kompozytor i autor tekstów. W latach 90tych znany z prowadzonego przez siebie tria Electric Blues Band z którym odwiedził z sukcesami większość istniejących wtedy festiwali bluesowych w kraju (od szczecińskiej Bluesady po katowicką Rawę Blues), Równolegle z działalnością w Electric Blues Band współpracował z legendarnym wrocławskim Easy Rider.
Po rozwiązaniu EBB w 1999 roku dołączył do reaktywowanego Jary Band, zespołu Krzysztofa Jaryczewskiego, pierwszego wokalisty grupy Oddział Zamknięty.

W Jary Band pozostaje etatowym gitarzystą do dziś, natomiast w lutym 2010 roku dołączył do składu zespołu Wanda i Banda. Niezależnie od różnych muzycznych przygód (również m.in. Sylwia Wiśniewska, zespół Rezerwat czy J. Skolias), jego największą fascynacją i miłością pozostają dźwięki z kręgu blues-rocka wykonywane w formule power trio. W tej właśnie formule wystąpił na Rawa Blues Festival 2013 w katowickim Spodku wygrywając miażdżącą przewagą Plebiscyt Internautów i zjednując sobie ogromną rzeszę nowych fanów.

Tomek Kamiński

Czołowa postać polskiej sceny bluesowej i blues-rockowej, a przy tym z pewnością jeden z najbardziej rozpoznawalnych popularyzatorów harmonijki ustnej w Polsce. Podczas kilkunastoletniej aktywności w branży muzycznej był już liderem kilku grup, które na stałe zapisały się w historii polskiego bluesa, a także współpracował z czołowymi wykonawcami z kraju i zagranicy. Na liście jego dotychczasowych współpracowników znajdziemy choćby Kasę Chorych (jeden z najważniejszych polskich zespołów bluesowych), a także wirtuozów harmonijki Matiasa Pribojszkiego (Węgry) i Ericha „Bobosa” Prochazkę (Słowacja).

Przez kilka lat współpracował z charyzmatycznym amerykańskim wokalistą i gitarzystą Seanem McMahonem; wspólnie nagrali dwie płyty, na których znalazły się bluesowe standardy w nowych opracowaniach. Wraz z różnymi projektami miał okazję wielokrotnie prezentować swój harmonijkowy kunszt publiczności największych festiwali w Polsce (Rawa Blues, Jesień z Bluesem, Olsztyńskie Noce Bluesowe) i wschodniej Europie (węgierski Sziged Festival).

Ostatnio Tomek Kamiński udziela się głównie w zespole Harpcore. Jako pomysłodawca tego projektu, zaprosił on do współpracy trzech innych znakomitych harmonijkarzy, aby wspólnie zaprezentować publiczności możliwości tego niewielkiego instrumentu. Z side-projectu, stworzonego przede wszystkim dla dobrej zabawy, Harpcore zmienił się szybko w jedną z najlepiej rozpoznawalnych blues-rockowych marek w Polsce. Dowodzą tego choćby wyróżnienia branżowego kwartalnika „Twój Blues” – najlepsza płyta roku 2011 dla debiutanckiego krążka i tytuł zespołu roku 2012 w najnowszym plebiscycie magazynu, co jest z pewnością wyrazem uznania miłośników bluesa dla niestrudzonej aktywności koncertowej grupy i jej słynnej już scenicznej żywiołowości, będącej niezmiennie gwarancją doskonałej zabawy. W 2013 Tomek wraz z zespołem Harpcore zdobywają nowych fanów, koncertując we Francji i w Niemczech.

Jako muzyk wyjątkowo aktywny, harmonijkarz startuje już z nowym projektem. Pod szyldem Tomek Kamiński Band wydał w roku 2013 płytę „Groove”, która jest wyjątkową prezentacją jego możliwości w zupełnie nowym kontekście. Na krążku znalazł się głównie autorski repertuar, przede wszystkim funkowy, w którym nie brakuje jednak wpływów muzyki fusion. Wirtuozowskim partiom harmonijki towarzyszy równie wyśmienity zespół, dodatkową atrakcją płyty jest też udział aż trzech rewelacyjnych wokalistek.

Tomek Kamiński jest od lat cenionym nauczycielem gry na harmonijce, zapraszanym na liczne warsztaty w Polsce i za granicą.

Top