JAMES „BLOOD” ULMER MEMPHIS BLOOD BLUES BAND feat. RONNY DRAYTON (USA)

slider_james_blood.indd

Koncert podczas SBF 2015
Sobota, 11.07.2015, godz. 21.20
scena przy ratuszu,  ul. Kościuszki/ul. Mickiewicza
wstęp wolny

James Blood Ulmer, amerykański gitarzysta jazzowy i bluesowy, muzyczną przygodę rozpoczynał od jazzu. Zasłynął dzięki współpracy z Ornette’em Colemanem. Bluesem zainteresował się po ponad 25 latach od pierwszego albumu, gdy miał już poważnie ugruntowaną pozycję wśród klasyków tego gatunku.

W licznych pochlebnych recenzjach okrzyknięto go nadzieją i przyszłością bluesa. Sam artysta mówi: – Blues jest pierwszą amerykańską muzyką free. Prowadząc równolegle kilka formacji, w których grywam funk, czarnego rocka albo jazz, do każdej z nich staram się przemycić choć trochę bluesa.

James_Blood_Ulmer-0339

Ulmer kolejnymi czterema krążkami (wyprodukowanymi przez Vernona Reida) potwierdzał słuszność tych określeń, wypracowując sobie pozycję najważniejszego po śmierci Johna Lee Hookera wokalisty i gitarzysty bluesowego. Wydawnictwa zostały doskonale przyjęte, a jego muzykę odkryło całkiem nowe pokolenie fanów.

AUSTRIA /James Blood Ulmer © Julia Wesely

Amerykański muzyk często określany jest mianem najbardziej oryginalnego gitarzysty od czasów Jimi’ego Hendrixa, a jego free-jazzową mieszaninę improwizacji z ostrymi, poszarpanymi rytmami tanecznymi okrzyknięto najważniejszym krokiem w jazzie po muzyce legendarnego Ornette Colemana.

Podczas tegorocznej edycji Suwałki Blues Festival w zespole Ulmera „Memphis Blood Blues Band” nie zagra jednak zapowiadany Vernon Reid, który dostał propozycję wspólnej trasy z AEROSMITH, lecz Ronny Drayton (USA) – znakomity gitarzysta, wieloletni współpracownik Jamesa Blood Ulmera i lider legendarnej funkowej formacji „Defunkt”.

ronnydrayton

Ronny Drayton to wszechstronny nowojorski gitarzysta od lat niezmiennie zafascynowany Jimi Hendixem. Poza sukcesami macierzystej formacji „Defunkt”, artysta ma na koncie współpracę z takimi gwiazdami jak: Bill Laswell, Material, Alicia Keys, Marcus Miller, David Sylvian, Vernon Reid, Living Colour, Nona Hendryx czy Meshell Ndegeocello.

Jego wybór na miejsce Vernona Reida w składzie Memphis Blood Blues Band nie jest przypadkowy, albowiem Drayton wspierał Jamesa Blood Ulmera na najlepszych jego albumach: „Free Lancing” (1980), „Black Rock” (1981), „Blues Allnight” (1989), „Black and Blues” (1990), czy” Blues Preacher” (1992), oraz podczas tras koncertowych promujących te albumy na całym niemal świecie, – w tym w Polsce w 1987 roku. James Blood Ulmer określił nawet kiedyś Ronny’ego Draytona współtwórcą tych albumów  nie tylko ze względu na jego unikalne partie gitary zarejestrowane na tych krążkach, ale prawdziwą muzyczną wizję, która konsekwentnie wspólnie realizowali na wszystkich tych płytach.

JAMES „BLOOD” ULMER MEMPHIS BLOOD BLUES BAND feat. RONNY DRAYTON (USA):
James Blood Ulmer – śpiew, gitara
Ronny Drayton – gitara
Leon Gruenbaum – instrumenty klawiszowe
David Barnes – harmonijka ustna
Mark Peterson – gitara basowa
Aubrey Dayle – perkusja

Zobacz także: www.allmusic.com oraz profil Ronny’ego Draytona na Facebooku

Top