Podsumowanie 12. edycji SBF 2019

Jaka była 12. edycja Suwałki Blues Festival? Rekordowa i bardzo udana. Miłośnicy bluesa w ankietach, które mogli wypełnić podczas tegorocznego festiwalu, chwalili SBF!

Suwałki Blues Festival 2019 odbył się w dniach 11-14 lipca już po raz dwunasty. Wystąpiło łącznie ponad 40 zespołów i około 200 muzyków z Polski, Europy i świata, odbyło się 11 koncertów plenerowych głównych, 12 koncertów plenerowych na mniejszych scenach, 32 koncerty klubowe oraz 5 koncertów w ramach Polish Blues Challenge 2020 – kwalifikacji do European Blues Challenge 2020.

Według danych organizatorów Suwałki w czasie festiwalu odwiedziło ponad 15 tysięcy osób. Specjalną bluesową ankietę wypełniło ponad pół tysiąca gości. Wyniki pokazały, że na SBF przyjeżdżają goście z prawie całej Polski. Zabrakło jedynie fanów bluesa z województw opolskigo, zachodniopomorskiego i dolnośląskiego. Najliczniejsza grupa przybyła na koncerty z Suwałk i innych zakątków województwa podlaskiego. Prawie 18 procent uczestników pochodzi z woj. mazowieckiego, 12 procent z warmińsko-mazurskiego, a 4 procent z łódzkiego.

15 procent respondentów gościła na SBF po raz pierwszy. 66 procent przybyło na festiwal kolejny raz. Szczególnie cieszy nas fakt, iż 19 procent ankietowanych nie opuściło żadnej z 12 edycji Suwałki Blues Festival.

Niemal połowa gości wzięła udział w całym festiwalu. Są już tacy, którzy pod kątem daty SBF planują urlopy i przyjeżdżają do Suwałk na dłużej niż na trzy bluesowe dni.

Organizatorów bardzo cieszy ocena oferty programowej i organizacji festiwalu. Ponad 90 procent ankietowanych uznało ją za bardzo dobry i dobry.

Ostatnie pytanie ankiety miało charakter otwarty. Pytaliśmy akietownych o to jakiego  wykawcę chcieliby usłyszeć podczas przyszłorocznej edycji SBF. Wśród najczęściej wymienianych wykonawców bluesowych znalazły się tacy artyści jak: Eric Clapton, Walter Trout, Jeff Beck. W dalszej kolejności fani bluesa typowali takie zespoły jak: Tedeschi Trucks Band, John Mayall, Gary Clarke Jr., Gov’t Mule, Beth Hart, Buddy Guy, Matt Schofield, Robert Cray, Dave Matthews Band, Steve Vai, Gary Jablonski & Electric Band.Respondenci ankiety chcieliby także ponownie zobaczyć takich wykonawców jak: Glenn Hughes, Joe Bonamassa, Dżem, Organek, Henrik Freischlander Trio, Ben Poole Band, Layla Zoe.

Nie byłoby sukcesu Suwałki Blues Festival bez wsparcia sponsorów. Dziękujemy

sponsorowi głównemu SBF 2019

sponsorom SBF 2019

a także partnerom SBF 2019

W czasie Suwałki Blues Festival 2019 bluesa było słychać nie tylko na kilku scenach plenerowych, ale też w pięciu klubach. Na scenach zaprezentowali się muzycy m.in. z USA, Włoch, Portugalii, Holandii, Kanady, Grecji, Czech, Słowacji, Francji, Litwy, Irlandii i Wielkiej Brytanii. W Sali im. A. Wajdy Suwalskiego Ośrodka Kultury odbył się koncert otwarcia 12. edycji SBF 2019. Wystąpił zespół COREY HARRIS ACOUSTIC TRIO (USA/IT) z Suwalską Orkiestrą Kameralną pod dyrekcja Krzysztofa Kozakiewicza. Jako support wystąpił znakomity SOSNOWSKI (PL), który zwyciężył w konkursie Polish Blues Challenge 2020. Wykonawca tym samym będzie reprezentował Polskę podczas przyszłorocznego European Blues Challenge w Zaanstad w Holandii.

fot. M. Rosłaniec

ZAPRASZAMY DO OBEJRZENIA GALERII ZDJĘĆ Z TEGOROCZNEJ EDYCJI SBF 2019 >>> KLIKNIJ TUTAJ >>>

SBF 2019 w obiektywie Bogusława Wasilewskiego – KLIKNIJ, BY OBEJRZEĆ GALERIĘ

SBF 2019 w obiektywie Henryka Gałaszewskiego – KLIKNIJ, BY OBEJRZEĆ GALERIĘ

  1. edycja Suwałki Blues Festival przeszła do historii, ale jeszcze długo będzie żyła w miłych wspomnieniach licznych gości. Już teraz zapraszamy na kolejną edycję Suwałki Blues Festival, która odbędzie się w dniach 9-12 lipca 2020 roku. Będzie to już trzynaste święto bluesa w Suwałkach!

Do zobaczenia za rok.

 

Top