Koncert otwarcia SBF 2015

Ponad 40 lat temu dwóch dziennikarzy, Wojciech Mann i Jan Chojnacki, postanowiło na antenie „Trójki” prowadzić audycję poświęconą bluesowi. „Bielszy odcień bluesa”, jedyna ogólnopolska audycja bluesowa, swoją 40-tkę będzie świętować w Suwałkach – 9 lipca o 20:00 na Dużej Scenie SOK!

slider_chojnacki_nowy_OK

Koncert uświetnią znakomici goście: VOO VOO oraz Wovoka, Paddy Milner (UK), Jan Gałach, Bartek Łęczycki, Suwałki Gospel Choir. Zapowiada się wspaniały wieczór. Bilety na www.bilety.soksuwalki.eu!

slider_voo_voo_OK

Jan Chojnacki o artystach, którzy wystąpią w koncercie otwarcia: Audycja „Bielszy odcień bluesa” ma już 40 lat. Kiedy zadebiutowała na antenie Trójki, większości wykonawców jubileuszowego koncertu nie było jeszcze na świecie. A blues do dziś inspiruje młodych! Wovoka w oryginalny sposób przekłada na współczesny język muzyczny archaiczne kredo starych mistrzów. Wirtuoz klawiszy Paddy Milner atrakcyjnie łączy blues i boogie w rockowy przekaz. No i w końcu, wielopokoleniowe Voo Voo. Wojtek Waglewski i koledzy mają własną, niepowtarzalną frazę, ale oczywiście przetykaną bluesowymi nutkami. Taki jest w 2015 roku „Bielszy odcień bluesa”. Przekonacie się o tym podczas koncertu inaugurującego Suwałki Blues Festival!

Jan „Baobab” Chojacki o audycji: Bielszy odcień bluesa powstał z przyjaźni i wspólnych zainteresowań. Już ponad 40 lat temu stwierdziliśmy z Wojtkiem Mannem, że kręcą nas podobne dźwięki.

W połowie lat 70. WM był już osobowością radiową, a ja jeździłem trochę po świecie zbierając płyty do bluesowej kolekcji. W 1975 roku postanowiliśmy udostępnić ten zbiór słuchaczom radia w Polsce. Niezapomniana Maria Jurkowska prowadziła w Trójce audycję „Blues wczoraj i dziś”, w której prezentowała głównie klasykę gatunku. My chcieliśmy rozwinąć myśl Muddy’ego Watersa, że blues miał dziecko które nazwano rock and rollem. Tytuł miałem już wymyślony od pewnego czasu a Wojtek przekonał do tej idei ówczesną dyrektorkę Programu III – Ewę Ziegler. Bielszy odcień bluesa miał swoją premierę jesienią 1975 roku.

Przez blisko 6 lat obaj firmowaliśmy audycję. Zaprezentowaliśmy między innymi pełne dyskografie Johna Mayalla, Erica Claptona, The Allman Brothers Band, Fleetwood Mac. Niezwykłym, jak na schyłek lat 70., wydarzeniem była dwugodzinna rozmowa z Johnem Mayallem przeplatana jego nagraniami – John przy telefonie w Poznaniu, a my w studiu przy Myśliwieckiej. I to poszło na żywca! W początkach lat 80. Wojtek wyruszył w daleki świat i choć wkrótce wrócił, to od tamtej pory do dziś ja już samodzielnie popycham ten bluesowy wózek.

Pod firmą Bielszego odcienia bluesa (oczywiście z logo Trójki) ukazały się trzy albumy: „Bielszy odcień bluesa” (LP – Wifon 1989), „A Whiter Shade Of Blues – Bielszy odcień bluesa” (CD/MC – Polton 1998) i „Bielszy odcień bluesa – Jan Chojnacki 25 lat z Trójką” (CD – Universal 2002). W ramach audycji zrealizowaliśmy też kilkanaście koncertów w studiu im. Agnieszki Osieckiej, na których wystąpili nasi przyjaciele: Tadeusz Nalepa, Dżem, Irek Dudek, Cree, Kasa Chorych, Hoodoo Band, J.J. Band, Sławek Wierzcholski i Nocna Zmiana Bluesa, a także The Blues Band, Carlos Johnson, Bill Dowey, Chris Farlowe i inni.

Jesienią 2009 roku, kiedy powróciło nowe, Bielszy odcień bluesa zajął stałą pozycję w ramówce Trójki – w każdy czwartek o 22:05.

Niech blues będzie z Wami!

Tych, którzy na koncercie być nie mogą, zapraszamy do wysłuchania transmisji live na antenie radiowej Trójki.

fot. darek kawka 1

Jan Chojnacki, znany dziennikarz muzyczny, producent radiowy i telewizyjny. Popularyzator i miłośnik bluesa. Współpracownik Trójki od 1975 roku. Wtedy na antenie pojawiła się audycja „Bielszy odcień bluesa”, którą prowadzi do dziś. Był także autorem, współautorem i wykonawcą audycji: „Nie tylko dla orłów”, „Lista przebojów dla oldbojów”, „W tonacji Trójki”, „Każdy gra inaczej”, „Trójka pod księżycem”, „Radioman”, „Wejście smaku”, „Tanie granie”, „Piosenki bez granic” i innych. Jest członkiem Akademii Muzycznej Trójki. W 1997 roku uhonorowany „Majką” w kategorii blues. W 2013 roku otrzymał Honorową Odznakę Polskiego Radia.

OPENING CONCERT - POSTER

Top