Ekskluzywny wywiad z basistą Ritchie Blackmore’s Rainbow – Bob’em Curiano

– Od razu powiedziałem „TAK” – Bob Curiano dołączył do reaktywowanego zespołu Rainbow. W ekskluzywnym wywiadzie, który ze znakomitym basistą przeprowadził Christopher Willow, ujawnia kulisy współpracy z Ritchie’m Blackmore’m.

wywiad_bob

Christopher Willow: – Jak to się stało, że znowu gracie z Ritchim?
Bob Curiano: – Po prostu dostałem telefon od menedżera Ritchie’go… „Ritchie chce wiedzieć, czy byłbyś zainteresowany zagraniem z reaktywowanym zespołem Rainbow. Nie musiałem długo się zastanawiać. Od razu powiedział „Tak”.

– Kiedy spotkaliście się na pierwszą próbę?
– W listopadzie 2015 roku.

– Czy Ty i Ritchie dyskutowaliście jak powinna brzmieć linia basowa w Rainbow?
– Ritchie daje mi dużo swobody. Mogę grać tak, jak lubię i czerpać z tego wielką przyjemność.

– Gdzie miała miejsce pierwsza próba? Mam na myśli miejsce. Jakie piosenki próbowaliście grać?
– Chciałbyś znać tajne informacje (śmiech)! Próba była na planecie Ziemia… A piosenki? Musisz zapytać mojego szefa!

– Jakich marek gitar basowych używasz w Rainbow ?
– Prawdopodobnie najczęściej będę grał na moim starym Fender Jazz Bass, ale wezmę ze sobą też inne gitary…

– Czy zamierzasz śpiewać jako wokal wspomagający dla Ronniego Romero ?
– Nie jestem pewien. Myślę, że trochę pomogę, chociaż to Ronnie jest tu głównym człowiekiem od śpiewania.

– Kiedy grasz solówkę basową, to wolisz grać sam czy z instrumentem akompaniującym? Cozy Powell [dawniej na perkusji w Rainbow] grał czasami swoje solówki razem z organami.
– Lubię grać solówki basowe do lekkiego rytmu perkusji który lub do lekkich akordów organowych. Szczerze mówiąc, ponieważ gram także na innych instrumentach, granie solówek nie jest tym, co mnie bardzo kręci, chociaż nadal daje sporo przyjemności.

– Kiedy graliście na próbach, co najbardziej Ciebie ekscytowało?
– Próby są ekscytujące dla mnie, kiedy znajdujemy nowe lepsze sposoby grania, rzeczy, które sprawiają że jesteś wyjątkowy i charakterystyczny. Dobra współpraca jest ważna w tworzeniu brzmienia zespołu i jego tożsamości.
Ważne jest też to, żeby nie było problemów z komunikacją w zespole. Jak do tej pory wszyscy się uśmiechamy!

– Jak Ci się współpracuje z nowym perkusistą Rainbow Davidem Keith’em? Już wiecie, jak macie razem grać?
– Jestem pewien, że David i ja rozwiniemy nasze „brzmienie”.  Potrzebny jest czas, aby to się stało, ale pamiętaj że Ritchie wybrał nas obu nie bez powodu. Myślę, że szybko się dogadamy.

– Ritchie był zawsze bardzo wymagający jeżeli chodzi o brzmienie basu. Wybrał Ciebie. Jak sądzisz, co o tym zdecydowało?
– Może powinieneś zapytać Ritchie’go, dlaczego mnie wybrał. Z pewnością musi lubić mój sposób gry na basie, ale nie zapominaj umiem też zagrać coś na klawiszach i śpiewać, a także mam pomysły, które pomagają w tworzeniu aranżacji… Wydaje mi się, że mogła przesądzić o jego wyborze moja wszechstronność muzyczna.

– Co sprawiło, że przestałeś grać z Blackmore’s Night w 2008 roku?
– Przestałem grać z Blackmore’s Night, żeby spędzać więcej czasu ze swoją rodziną i żeby zajmować się wieloma biznesami, które miałem w okolicy Nowego Jorku.

– Jakiej muzyki lubisz słuchać w domu?
– Wpływają na mnie różne rodzaje muzyki … Słucham bardzo różnorodnej. W końcowej części mojej „Małej wiadomości dla fanów Rainbow” na Facebook’u są zamieszczone dwie krótkie reklamy moich dwóch piosenek, nad którymi pracuję. To „Mambo Spielplatz” i „Mission a Go Go”. Obie są w kompletnie różnych stylach.

– Jak będzie brzmiała ta wersja Rainbow?
– Życzyłbym sobie mieć więcej czasu, żeby wypracować nasze własne unikalne brzmienie. Słyszę, że to się zbliża i może to być bardzo podniecające!

– Czy myślicie o skomponowaniu nowej piosenki?
– Nie sądzę. że jest teraz wystarczająco na to dużo czasu. Jest teraz za dużo pracy nad nauką starego repertuaru i przygotowywania się do koncertów.

– Jak się dogadujesz z Jens’em, David’em i Ronnie’m? Jakie miałeś uczucia podczas ostatnich prób z Rainbow?
– Dobrze się rozumiemy i chcemy osiągnąć maksimum, które można uzyskać w tak krótkim czasie.

– Jaką wiadomość chcesz przekazać fanom Rainbow i Deep Purple oczekującym na czerwcowe koncerty ?
– Pamietaj, że te koncerty będą pierwszymi, które kiedykolwiek zagraliśmy… Proszę zrozumcie, że bardzo się staramy i bardzo potrzebujemy Waszego wsparcia, aby zbudować naszą pewność siebie. Wtedy będziemy mogli być coraz lepsi!

Top