Sukces 10. Suwałki Blues Festivalu. Kolejna edycja SBF 2018 przed nami.

Jaka była 10. edycja Suwałki Blues Festival? Rekordowa i bardzo udana. Miłośnicy bluesa w ankietach, które mogli wypełnić podczas tegorocznego festiwalu, chwalili SBF!

Minęły już prawie dwa miesiące od zakończenia kolejnej edycji  Suwałki Blues Festival. To była niewątpliwie jedna z najlepiej ocenianych edycji SBF. W czasie festiwalu odwiedziła Suwałki rekordowa ilość osób, bo ponas 15 000 z Polski oraz z zagranicy – z państw jak Litwa, Łotwa, Estonia, Szwecja, Finlandia czy też Niemcy. Wszystkie hotele zarówno w Suwałkach, jak i na całej Suwalszczyźnie, były w 100% zapełnione.

Podczas 10. edycji SBF 2017 można było wypełnić  bluesową ankietę, dostępną także w wersji online. Analiza blisko tysiąca anket  pokazała, że na SBF przyjeżdżają goście z prawie całej Polski jak i z zagranicy. Zabrakło jedynie fanów bluesa z województwa podkarpackiego, zachodnio-pomorskiego, opolskiego i świętokrzyskiego. Najliczniejsza grupa, (ponad 56 procent) przybyła na koncerty z Suwałk i innych zakątków województwa podlaskiego. Prawie 15 procent uczestników pochodziła z woj. mazowieckiego, 4,3 procent z warmińsko-mazurskiego.

Cieszy nas fakt, iż naliczniejsza grupa spośród ankietowanych gościła na 10. edycji SBF po raz pierwszy. Na jednej z ankiet pojawił się nawet dopisek ,,na pewno nie ostatni”.  Ponad 20 procent respondentów  przybyło na bluesa po raz dziesiąty – cieszymy się, że mamy już stałych bywalców SBF. Tych, którzy byli po raz pierwszy, na pewno nie zawiedziemy.

Prawie połowa gości wzięła udział w całym festiwalu. Są już tacy, którzy pod kątem daty SBF planują urlopy i przyjeżdżają do Suwałk na dłużej niż na cztery bluesowe dni.

Jako organizatorzy Suwałki Blues Festival jesteśmy zachwyceni, iż 97,9 procent ankietowanych oceniło dobrze i bardzo dobrze organizacje oraz ofertę programową SBF.

Czym kierowali się ankietowani wybierając się na festiwal? Otóż 49,1 procent respondentów podało, iz kierowało się znanymi artystami a 33,4 procent wolnym wstępem.

Podczas tegorocznej edycji ogromną popularnością cieszyły się gadżety związane z SBF 2017 w szczególności pamiątkowe koszulki, dostępne także po raz pierwszy w wersji dla dzieci,  z wspaniałą grafiką Kazimierza Gomułki, które rozeszły się już drugiego dnia festiwalu. Jest to dla nas, organizatorów, ważna informacja, by podczas przyszłorocznej edycji nie zabrakło właśnie tego rodzaju gadżetów.

W czwartek (6 lipca) uroczyście została odsłonięta kolejna płyta w Alei Gwiazd Bluesa. Otwarcie Alei Gwiazd Bluesa zainaugurowało 10. edycję Suwałki Blues Festival. Trwała pamiątka po poprzednich edycjach suwalskiego święta bluesa znajduje się na ul. Chłodnej. Na poszczególnych tablicach znajdują się nazwiska największych gwiazd, które w konkretnym roku zachwyciły swoimi występami publiczność SBF. W tym roku w chodnik przy ul. Chłodnej wmontowana została kolejna, już 9. z kolei płyta, na której znajdują się nazwy największych gwiazd 9. edycji SBF takich jak: Warren Haynes, Otis Taylor, Blues Pills, The Delta Saints, Waglewski Fisz Emade.

Stałą pozycją pierwszego dnia bluesa  był, jak co roku, koncert otwarcia. W tym roku na w Sali im. Andrzeja Wajdy w Suwalskim Ośrodku Kultury zagrała Martyna Jakubowicz & Przyjaciele a także Jan Gałach Band. Koncert transmitowany był w Radiowej Trójce podczas audycji Jana Chojnackiego Bielszy Odcień Bluesa.

W czasie Suwałki Blues Festival 2017 bluesa było słychać nie tylko na kilku scenach plenerowych, ale też w pięciu klubach.  W ciągu czterech dni wystąpiło łącznie 36 zespołów i ponad 200 muzyków, odbyły się łącznie 53 koncerty plenerowe i 12 wieczorne koncerty klubowe. Na scenach zaprezentowali się muzycy m.in. z USA, Danii, Niemiec, Francji, Grecji, Litwy, Irlandii i Wielkiej Brytanii.

W sobotę (8 lipca) w ramach Suwałki Blues Festival 2017 odbyły się kwalifikacje Polish Blues Challenge 2018. Krakowska grupa KRAKÓW STREET BAND zdobyła kwalifikację do European Blues Challenge 2018. Będzie tym samym reprezentować Polskę w przyszłym roku podczas EBC w Norwegii. Zespół odebrał nagrodę Grand Prix Prezydenta miasta Suwałk Czesława Renkiewicza – nagrodę pieniężną w wysokości 10 000 zł oraz pamiątkową statuetkę.

Podczas kwalifikacji Polish Blues Challenge 2018 została przyznanatakże nagroda ufundowana przez Posła do Parlamentu Europejskiego prof. Barbarę Kudrycką w wysokości 1 000 zł dla najlepszego instrumentalisty Polish Blues Challenge 2018. Nagrodę otrzymał Maciek Kudła – perkusista zespołu Gruff.

Jednym z elementów programu tegorocznej edycji festiwalu, była parada motocykli, której towarzyszył koncert muzyczny zespołu MAKAR & CHILDREN OF THE CORN z Krakowa prezentowany na platformie samochodowej.

Nową inicjatywą suwalskich fanów muzyki bluesowej jest powstanie Suwalskiego Fan Club Bluesa. Wszystkich chętnych zainteresowanych zapisem, zapraszamy do kontaktu z Biurem Suwałki Blues Festival (ul. Noniewicza 71).

Jubileuszowa 10. Suwałki Blues Festival przeszła do historii, ale jeszcze długo będzie żyła w miłych wspomnieniach licznych gości.

W prawdzie do kolejnej edycji jeszcze trochę czasu, ale już teraz można zaznaczyć w kalendarzu datę kolejnej edycji Suwałki Blues Festival.  Będzie to już jedenaste święto bluesa w Suwałkach!

Zapraszamy na 11. edycję SBF 2018
Do zobaczenia 5-8.07.2018 r. w Suwałkach

Top