SBB feat. Sebastian Riedel – 2021

Koncert podczas SBF 2021
Sobota, 10.07.2021, godz. 20.30
scena w parku konstytucji 3 Maja, wstęp wolny

Najpierw Silesian Blues Band, później Szukaj, Burz, Buduj – polski zespół rockowy założony w 1971 w Siemianowicach Śląskich przez Józefa Skrzeka, multiinstrumentalistę i wokalistę grupy. SBB w całym okresie swojej działalności rozwijał kilka stylów muzycznych: blues rock, jazz-rock, czy wreszcie rock progresywny. Gościnnie z formacją współpracowali między innymi – trębacz jazzowy Tomasz Stańko, piosenkarka Halina Frąckowiak, gitarzysta Tadeusz Nalepa (Breakout) i wybitny skrzypek Jan Błędowski (Krzak, Czesław Niemien, Laboratorium, Republika, Shakin’ Dudi). Grupa wystąpi w Suwałkach po raz drugi. W tym roku specjalnym gościem zespołu SBB, który wystąpi w ramach Suwałki Blues Festival 2021 będzie – Sebastian Riedel.

Niekwestionowani pionierzy blues-rocka w Polsce. Jeden z najwybitniejszych polskich zespołów w historii muzyki. Legenda rocka, łącząca muzykę progresywną z bluesem i jazzem. Legenda, która wciąż koncertuje, tworzy, wydaje nowe płyty. Szuka, Burzy, Buduje… Silesian Blues Band powstał w 1971 roku w Siemianowicach Śląskich jako jako trio Silesian Blues Band (Józef Skrzek, Apostolis „Lakis” Anthimos, Jerzy „Keta” Piotrowski). Intensywne próby, regularne koncerty na Śląsku i pierwsze nagrania radiowe spowodowały, że zespół zaczął być dostrzegany poza granicami regionu. Do lata 1973 roku współpracowali z Czesławem Niemenem (jako grupa Niemen), a Silesian Blues Band przekształcił się w SBB. Skrót ten już wtedy rozwijano (wedle pomysłu Franciszka Walickiego, ówczesnego opiekuna grupy) jako „Szukaj, Burz i Buduj”.

Plakat-SBB-kraków1

W 1974 roku ukazał się ich debiutancki (koncertowy) krążek „SBB”, odwołująca się w warstwie brzmieniowej do tradycji formacji Cream oraz Jimi’ego Hendrixa. Krążek rozszedł się błyskawicznie, osiągając na czarnym rynku nawet czterokrotne przebicie cenowe, a już w następnym roku do sklepów trafiła druga płyta grupy „Nowy Horyzont”, nagrana w progresywno-rockowej stylistyce, z intrygującą dwudziestominutową suitą „Wolność z nami”. W 1976 roku pojawił się album „Pamięć”, rok później „Ze słowem biegnę do ciebie” i „Jerzyk”. Albumy zachwycały zarówno przemyślaną koncepcyjną formą, jak i perfekcyjnymi solówkami klawiszowymi Skrzeka. W 1979 roku w składzie grupy pojawił się drugi gitarzysta, Sławomir Piwowar (wcześniej Paradox, Niemen Aerolit).

W 1980 z powodu zmęczenia intensywnym tempem pracy grupa postanowiła się rozwiązać. Drogi muzyków rozeszły się, mimo, że ostatni album, „Memento z banalnym tryptykiem” jest najlepszym, najdojrzalszym i dobrze obrazującym drogę, jaką przebyła grupa od swojego debiutu. Skrzek rozpoczął karierę solową. Anthimos wyjechał do rodzinnej Grecji, gdzie pracował jako muzyk sesyjny. Piotrowski nawiązał współpracę z różnymi polskimi artystami, między innymi z zespołem Kombi.

Lata 90. przyniosły upragnioną przez fanów reaktywację grupy. Mimo kilku prób (m.in. podczas imprezy „Trzy Dekady Rocka”) nie udało się wydać żadnej nowej studyjnej płyty, a grupa ponownie się rozpadła. W 1998 r. SBB powróciło na scenę z Mirosławem Muzykantem, młodym perkusistą, który miał już okazję współpracować z Józefem Skrzekiem w jego solowych projektach. To wcielenie pozostawiło po sobie trzy płyty koncertowe.

Początek nowego stulecia to wielki powrót SBB. W 2000 roku do składu dołączył perkusista Paul Wertico (wcześniej Pat Metheny Group), a rok później wydano pierwszą od 1980 roku studyjną płytę – „Nastroje”. Rok 2004 przyniósł trasę koncertową (udokumentowana płytą „Odlot”), 22-płytową „Anthology 1974-2004″ oraz zapowiedź nowych koncertów i nagrań zespołu.

W 2005 roku zespół wydał longplay „New Century”, którego produkcją zajął się legendarny Mack. Rok później, na specjalne życzenie Brytyjczyków, zagrali jako support przed dwoma polskimi koncertami Deep Purple. Koncertowali również jako główna gwiazda Baja Prog w Meksyku, gdzie ich suportem była grupa Marillion. Doszło także wtedy do przetasowań personalnych – miejsce Wertico zajął Gabor Nemeth (wcześniej Locomotiv GT i Skorpio). W tym składzie nagrano płytę „The Rock”, mającą swoją premierę w 2007 roku. Na początku 2009 roku muzycy zaprezentowali nowy longplay „Iron Curtain”, a jesienią 2010 r. – „Blue Trance”.

13 kwietnia 2014 roku SBB zagrało po raz pierwszy od 1994 roku w swoim żelaznym składzie. Za perkusją znowu usiadł Jerzy Piotrowski, a nowa energia, z jaką SBB prezentuje się na scenie, pokazuje, że jeszcze wiele przed nami!

Gościnnie z formacją współpracowali między innymi – trębacz jazzowy Tomasz Stańko, piosenkarka Halina Frąckowiak, gitarzysta Tadeusz Nalepa (Breakout) i wybitny skrzypek Jan Błędowski (Krzak, Czesław Niemien, Laboratorium, Republika, Shakin’ Dudi).

Skład:
Józef Skrzek – śpiew, instrumenty klawiszowe, gitara basowa, kontrabas
Apostolis Anthimos – gitara, perkusja, instrumenty perkusyjne, gitara basowa, instrumenty klawiszowe
Max Mucha – gitara basowa
Paweł Dobrowolski – perkusja

Zobacz także:
www.facebook.com/sbb.band

 

Top