MAVIS STAPLES (USA)

Koncert podczas SBF 2018
Sobota
, 07.07.2018, godz. 21.40
scena przy Ratuszu, ul. Kościuszki/ul. Mickiewiczawstęp wolny

Mavis Staples – amerykańska piosenkarka rhytm bluesowa i gospelowa, aktorka i aktywistka na rzecz praw obywatelskich. Nagrywała i występowała z rodzinnym zespołem The Staple Singers, a także jako solistka. Jej nazwisko znalazło się w Rock and Roll Hall of Fame w 1999 roku i Blues Hall of Fame w 2017 roku. W 1950 r. rozpoczęła karierę w rodzinnej grupie The Staple Singers. Początkowo śpiewała w lokalnych kościołach i pojawiała się w cotygodniowym programie radiowym. Siedem lat później, grupa The Staple Singers rozpoczęła trasę koncertową i dzięki swojemu doskonałemu repertuarowi, rodzina była okrzyknięta ,,największą wytwórnią hitów zesłaną przez Boga’’. Wkrótce grupa The Staple Sigers stała się najbardziej spektakularną i wpływową grupą duchową w Ameryce. W połowie lat sześćdziesiątych zainspirowani bliską przyjaźnią z Martinem Luther Kingiem Jr., stali się duchowym i muzycznym głosem ruchu na rzecz praw obywatelskich.

Staples nagrywała z wieloma muzykami m.im. z Bobem Dylanem (z którym była nominowana do nagrody Grammy 2003 w kategorii „Najlepsza popowa współpraca z wokalami” za utwór pt. ,,Gonna Change My Way of Thinking” z albumu Gotta Serve Somebody: The Gospel Songs of Bob Dylan), The Band, Rayem Charlesem, Prince’m, Nonym Hendryxem, George’m Jonesem, Natalie Merchant, Ann Peebles i Delbertem McClintonem. Jej głos pojawił się na albumach Los Lobos i Dr. Johna, a także na albumach z hołdem dla takich artystów jak Johnny Paycheck, Stephen Foster i Bob Dylan.


Ma na swoim koncie szesnaście albumów. Ostania płyta pt. ,,All I Was Was Black” ukazała się 17 listopada 2017 roku. Album składa się z 11 piosenek, napisanych przez Jeffa Tweediego. Staples powiedziała o albumie, iż ,,Jednoczy nas wszystkich. Mam taką nadzieję, że to zrobię. Nie możesz mnie powstrzymać. Nie możesz mnie złamać. Kocham tak mocno. Te piosenki zmienią się świat.’’  Tweedy napisał o albumie: ,,Zawsze myślałem o sztuce… że wystarczyło być po stronie stworzenia, a nie zniszczenia. Ale jest coś, co w tej chwili jest współwinne w związku z tym, że nie radzimy sobie z tym, co dzieje się w tym kraju…’’.

Skład:
Mavis Staples – śpiew
Rick Holmstrom – śpiew, gitara
Donny Gerard – śpiew
Stephen Hodges – perkusja
Jeff Turmes – śpiew, gitara, gitara basowa
Vicki Randle – śpiew, instrumenty perkusyjne


Zobacz także: 
www.mavisstaples.com

Top