Bartosz „Bart” Sosnowski (1983 – 2021)

Bartosz „Bart” Sosnowski – jeden z najciekawszych głosów polskiej sceny bluesowej, zachwycał unikalną, zachrypniętą barwą głosu, dzięki której porównywany był do Joe Cockera. Sosnowski urodził się w Warszawie. Kompozytor i gitarzysta. Grał również na banjo i instrumentach perkusyjnych. W wieku 13 lat rozpoczął naukę gry na gitarze. Po latach, gdy przerwał studia w klasie oboju, imał się różnych zajęć, by móc się utrzymać.

Debiutował w 2006 roku minialbumem „Blokada”. Swój pierwszy album wydał w 2018 roku i zarejestrował na sprzęcie, który mieścił się w jednej torbie podróżnej – stąd nazwa krążka „The Hand Luggage Studio”. W październiku 2019 roku reedycję wypuściła wytwórnia Mystic Productions. Rok później do jego dyskografii dołączył album „Tylko się nie denerwuj”, miał premierę 28 lutego zeszłego roku – wszystkie teksty napisała jego partnerka Aleksandra Górecka. W marcu bieżącego roku ukazał się singiel „Hej!”, z gościnnym udziałem Małgorzaty Ostrowskiej.

Suwałki Blues Festival 2019, koncert otwarcia, sala im. A. Wajdy, Sok, fot. archiwum SBF                                                        

Był wielokrotnie nagradzanym artystą bluesowym. Zdobył między innymi 2. miejsce w kategorii Odkrycie Roku magazynu „Twój Blues”. Był polskim reprezentantem na European Blues Challange 2020. W 2020 roku został nominowany do Fryderyka w kategorii Album Roku Blues. Nagrodzony wyróżnieniami na Mateuszach Trójki, „Szczotą” na Offensywie De Luxe, a także Grand Prix na Suwałki Blues Festival. Artysta występował między innymi na imprezach: Enea Spring Break, ZEW się budzi Festiwal, Suwałki Blues Festival czy Blues Maraton. Był także gościem Męskiego Grania w 2019 roku, wystąpił gościnnie podczas koncertu grupy Organek. Zaśpiewali wspólnie utwór „Run On”. Zmarł nagle 8 września w wieku 38 lat.

Top