koncert „Blues mieszka w Polsce”

Koncert podczas SBF 2022
Czwartek, 7.07.2022, godz. 19.00

scena w parku Konstytucji 3 Maja, wstęp wolny

support zespół NIE-BO

 

goście specjalni koncertu:

Małgorzata Ostrowska jest bez wątpienia jedną z ikon lat 80. i od kilku dekad należy do najciekawszych postaci polskiej sceny muzycznej. Intrygująca, odważna, bezpretensjonalna i z najbardziej charakterystycznym żeńskim głosem w Polsce. Wykonawczyni niezliczonej ilości przebojów, zarówno z okresu współpracy z zespołem Lombard, jak i solowych: „Szklana pogoda”, Aadriatyk, ocean gorący”, „Mister of America”, „Mam dość”, „Droga pani z TV”, „Taniec pingwina na szkle”, „Gołębi puch”, „Rzeka we mnie”, „Słowa”, „Szpilki”, „Po niebieskim niebie” czy w końcu legendarna „Meluzyna”, na której wychowało się całe pokolenie akademii pana kleksa. W 1999 roku podczas festiwalu w Sopocie Małgorzata Ostrowska otrzymała statuetkę „bursztynowego słowika” za całokształt działalności artystycznej. w 2007 roku odsłoniła swoją gwiazdę w alei gwiazd polskiej piosenki w Opolu, a w 2013 roku podczas jubileuszowego 50 festiwalu otrzymała tytuł „Ikony festiwalu opolskiego”. W tym  roku artystka  obchodzi 40-lecie pracy artystycznej.

Więcej: www.ostrowska.pl

 

Kasia Kowalska – wokalistka, kompozytorka, autorka tekstów. Jedna z najbardziej znanych i charyzmatycznych postaci na polskiej scenie muzycznej, na której jest obecna od 28 lat. Jej twórczość od samego początku spotykała się z ogromnym uznaniem zarówno fanów, jak i branży muzycznej. Ma w swoim dorobku wiele prestiżowych nagród, w tym: Fryderyki, Superjedynki, statuetkę MTV European Music Awards „Dla najlepszego polskiego artysty”, oraz ponad milion sprzedanych płyt. Każdy jej album pokrył się platyną lub złotem. W 2018 roku Kasia Kowalska wydała nowy album, „Aya”. Otrzymała za niego złotą płytę oraz dwie nominacje do Fryderyków. W 2019 roku ukazał się kolejny, koncertowy, album ze słynnego na całym świecie cyklu „MTV Unplugged”. Piosenką promującą to wydawnictwo był duet ze Stanisławem Soyką „Tolerancja”. Najświeższe wydawnictwo Kasi Kowalskiej to dwupłytowy album live z koncertu na festiwalu Pol’and’Rock 2021.

Więcej: www.kasiakowalska.pl

 

Krzysztof Cugowski to wybitny polski muzyk rockowy. Urodził się 30 maja 1950 roku w Lublinie i z tym miastem związał się na stałe. Od kilku lat jest oficjalnym Ambasadorem Lubelszczyzny. W 1969 roku z Krzysztofem Brozim i Januszem Pędziszem, założył zespół Budka Suflera. Charakterystyczny, mocny głos Krzysztofa Cugowskiego szybko został dostrzeżony. W 1974 roku Budka Suflera nagrała swój pierwszy utwór, „Sen o dolinie” i przebojem wdarła się na radiowe listy i do świadomości słuchaczy. Największym sukcesem komercyjnym zespołu była płyta „Nic nie boli, tak jak życie”, której sprzedaż przekroczyła milion egzemplarzy. Dzięki temu, w listopadzie 1999, zespół wystąpił w sali Carnegie Hall w Nowym Jorku. Rok 2020 był rokiem podwójnego jubileuszu artysty: 50-lecia pracy artystycznej i 70. urodzin. Z tej okazji ukazał się podwójny album pt. „50/70 Moje Najważniejsze” z wyborem ulubionych utworów Krzysztofa z 50 lat działalności muzycznej, nagranych na nowo przez Zespół Mistrzów, z którym wokalista pracuje od kilku lat. W 2014 roku Krzysztof Cugowski został odznaczony przez prezydenta RP Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski nadanym za wybitne zasługi dla polskiej kultury i za osiągnięcia w pracy artystycznej i twórczej. Natomiast w maju 2020, z rąk ministra kultury, otrzymał najwyższe odznaczenie państwowe w dziedzinie kultury i sztuki, złoty medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Od 2015 roku do maja 2018 roku Krzysztof Cugowski współpracował z synami Piotrem i Wojtkiem, czego efektem był niezwykły, rodzinny projekt Cugowscy. Ich wspólny album pt. „Zaklęty krąg” uzyskał status złotej płyty. W tym czasie wokalista wziął też udział w projekcie „Dwa Żywioły” ze światowej sławy sopranistką Aleksandrą Kurzak. Koncertował również z plejadą polskich artystów w ramach projektu „Koncerty Muzyki Filmowej”. Od  2017 roku Krzysztof Cugowski niezmiennie występuje i nagrywa w towarzystwie Zespołu Mistrzów złożonym z wybitnych instrumentalistów.

Więcej: www.facebook.com/KrzysztofCugowskiSolo

 

Uznawana za jedną z najwybitniejszych polskich wokalistek jazzowych. W swojej karierze wielokrotnie brała udział w międzynarodowych festiwalach piosenki, wygrywając festiwale: Sopot 90 – Grand Prix i Bursztynowy Słowik, Bregenz – Austria 90, Cesme – Turcja 91. Ostatnio muzyka artystki wróciła na listy przebojów za sprawą albumów „Sekrety Życia według Leonarda Cohena” i „Nad ranem”. Ten ostatni krążek trafił do sklepów w październiku 2013. Na płytę złożyło się 13 premierowych utworów. W trzydziestoletniej karierze wokalistki nie było jeszcze płyty tak zróżnicowanej stylistycznie, a jednocześnie tak bardzo spójnej. Specjalnie dla Szafran muzykę napisali wybitni polscy kompozytorzy – Seweryn Krajewski i Michał Urbaniak oraz młode talenty, takie jak Miłosz Wośko, który odpowiada za aranżacje obu ostatnich płyt Lory oraz Tomek Krawczyk (z zespołów Bisquit i Zakopower). Autorami tekstów są Jonasz Kofta, Andrzej Poniedzielski, Adam Nowak (Raz Dwa Trzy), Dariusz Dusza (Shakin Dudi, Dżem) i Piotr Brymas. Rok wcześniej światło dzienne ujrzała płyta „Sekrety życia według Leonarda Cohena”. Krążek zawiera 12 piosenek kanadyjskiego barda w polskich przekładach nieodżałowanego Macieja Zembatego a także Daniela Wyszogrodzkiego i Pawła Orkisza. Materiał ten, zaaranżowany przez Miłosza Wośko, jest bardzo osobistym spojrzeniem Lory Szafran na twórczość Leonarda Cohena. W październiku 2013 roku projekt otrzymał tytuł Złotej płyty.

Lora Szafran swoją karierę muzyczną zaczęła jeszcze na studiach, współpracując z czołową grupą jazzową Walk Away. W 1984 zajęła I miejsce na Międzynarodowych Spotkaniach Wokalistów Jazzowych w Zamościu. W roku 1986 ukończyła z wyróżnieniem studia na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach. Od 1988 roku współpracowała z jedną z najlepszych formacji jazzu akustycznego New Presentation. Z grupą tą nagrała dwie płyty: „Lonesome Dancer” (uznana za jazzową płytę roku 1989) i „You’ve Changed” (1993). W 2003 roku ukazał się album Lory Szafran pt. „Śpiewnik Nahornego”. W 2005 wraz z Patrycją Gola i Beatą Bednarz założyła trio wokalne – Big Stars, z którym zdobyła trzecią nagrodę Festiwalu „Jedynki” Sopot 2006. W listopadzie 2007 roku ukazała się kolejna płyta „Droga do ciebie” – zawierająca jazzowe interpretacje polskich standardów, genialnej spółki autorskiej Wasowski – Przybora. Lora Szafran współpracowała z niemal wszystkimi najważniejszymi muzykami polskiej sceny jazzowej – między innymi z Włodzimierzem Nahornyn, Bogdanem Hołownią, Michałem Tokajem, Andrzejem Jagodzińskim, Włodkiem Pawlikiem, Cezarym Konradem, Januszem Muniakiem, Maciejem Sikałą, Janem „Ptaszynem” Wróblewskim, Henrykiem Miśkiewiczem czy Zbigniewem Namysłowskim. Artystka z sukcesami koncertuje w Polsce Wielkiej Brytanii, Niemczech, Francji, na Węgrzech, w Szwecji, Rosji, na Ukrainie, w Danii, Czechach, we Włoszech, Rosji, Izraelu i USA.

Więcej: www.facebook.com/loraszafran

 

Kompozytor, autor tekstów, piosenkarz, wirtuoz harmonijki ustnej, dziennikarz radiowy i prasowy. Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Muzyczny samouk. W czasie studiów grał w amatorskich zespołach muzycznych. W latach 1980 / 81 przebywał w Stanach Zjednoczonych, gdzie m.in. był wolnym słuchaczem na wydziale historii jazzu Uniwersytetu Indiana w Bloomington. W 1982 r. utworzył zespół Nocna Zmiana Bluesa, z którym zagrał kilka tysięcy koncertów w Polsce, praktycznie całej Europie, W Stanach Zjednoczonych i Zimbabwe. Współpracował także z zespołem Dżem (CD „Ciśnienie” 1993 r.), Wojciechem Karolakiem (CD „Piątek wieczorem” 2004 r. – zyskał status „Złotej Płyty) ),  Krystyną Prońko (CD „Samotna kolacja” 2017 r.). Ogólnie, z w/w wykonawcami, jako solista i jako lider Nocnej Zmiany Bluesa wydał 28 płyt (3 LP, 3 DVD, 22 CD). 4 z nich zyskały status „Złotej Płyty”. W 1990 r. zadebiutował jako autor tekstów i kompozytor piosenek zespołu Nocna Zmiana Bluesa a z czasem dla innych wykonawców. Koncertował m.in. w ZSRR, Czechosłowacji, Bułgarii, Niemczech, Holandii, Szwajcarii, Francji, Szwecji, USA i Zimbabwe. Jest kompozytorem muzyki i tekstów 5 CD dla dzieci, m.in. 2 CD zespołu „Korniki” wydane przez Polskie Radio. Utwory z muzyką bądź tekstami Wierzcholskiego nagrali tak zróżnicowani wykonawcy, jak m.in. Krystyna Prońko, Ryszard Riedel, Zbigniew Zamachowski, Danuta Błażejczyk, Lidia Stanisławska, Piotr Bukartyk, Felicjan Andrzejczak, grupa TSA i wielu innych.  Jest autorem dwóch podręczników gry na harmonijce ustnej], telewizyjnego kursu gry na tym instrumencie oraz wykładowcą na warsztatach instrumentalnych (m.in. w le Creusot we Francji). W roku 1997, Wierzcholski jako pierwszy Polak – bluesman, wystąpił wśród najwybitniejszych harmonijkarzy na Światowym Festiwalu Harmonijki w Trossingen w Niemczech. Od dziewiętnastu lat jest dyrektorem artystycznym festiwalu Harmonica Bridge.

Więcej: www.facebook.com/SlawekWierzcholskiiNocnaZmianaBluesa

vvvvvv

support koncertu:

Nie-Bo to zespół Roberta Lubery który od lat z powodzeniem działa na rynku muzycznym od lat koncertując w Polsce i za granicą. Jest to otwarty projekt muzyczny niezamykający się wokół jednego gatunku czy estetyki. To próba znalezienia wspólnej płaszczyzny dla muzycznych indywidualności tworzących ten projekt. Cechą charakterystyczna jest emocjonalne, spontaniczne i naturalne podejście do muzyki. Robert Lubera to polski muzyk, wokalista, kompozytor, autor tekstów, aranżer, producent, grający m.in. w zespołach: Robert Gawliński, Artur Gadowski, Maciej Balcar, Róże Europy, Sagittarius, The End, Piotr Nalepa Breakout Tour.
„Pół człowiek, pół pies” to pierwszy singiel promujący najnowsze wydawnictwo Roberta Lubery Nie-Bo, które ukazał się wiosną 2021 roku. Na płycie znajduje się dziesięć autorskich kompozycji, które powstawały na przełomie kilku lat. Są one opisem wieloletnich doświadczeń Roberta, zbiorem doświadczeń muzycznych dojrzałego faceta. Lubera w swoich kompozycjach prowadzi słuchacza przez męski świat.

Skład:
Robert Lubera – śpiew, gitara
Wojtek Famielec – gitara basowa
Józef Rusinowski – perkusja
Łukasz Belcyr – gitara
Sebastian Stanny – saksofon barytonowy

Więcej: www.nie-bo.com

 

Top